1.Plán hry a hodnocení pozice.
Šachy si pro zjednodušení dělíme na taktiku a strategii, byť se to vzájemně doplňuje a jedno není bez druhého. A jedna z nejdůležitějších věcí ve strategii je ohodnotit pozici (správně!) a pak stanovit plán hry. Mnoho šachistů dělá tu chybu, že jednak pozici vůbec nehodnotí, počítají jenom nějaké varianty, často iracionální bez hodnocení a hrají bez plánu, nebo vůbec netuší jak plán stanovit a jak se to dělá. V tomto videu vám vysvětluji jednak jak je to důležité a pak jak se hodnotí pozice a obecně stanovuje plán hry.
2.Překážky zlepšování v šachu
Zde se zamýšlím a více rozvádím dvě věci. První věc je ohledně šachových strojů. Považuji používání šachových strojů za velkou překážku v sebe zlepšování šachu (jiné to je pro trenéry, nebo analytiky, ale i tam bych byl opatrný). Proč si to myslím a další úvahy najdete ve videu, plus ukázky na toto téma. Jinak všem svým svěřencům vřele doporučuji vůbec nepoužívat šachový stroj.
Druhá věc nad kterou se zamýšlím je tzv. elo hodnocení a naladění na partii. Jde o velmi důležitou věc, která vás může dost brzdit. Možná budete překvapeni, ale je to tak.
3.Tajemství silných hráčů aneb důležitost vzorových partií při studiu zahájení
Již mnoho šachistů se mě ptalo a psalo mi, jak to vlastně je se vzorovými partiemi na zahájení (nebo také přechod zahájení střední hra). Jak by asi měly vypadat a zda je to skutečně tak důležité. Ano, je to mimořádně důležité, to vám mohu potvrdit.
A nyní vám odkrývám svoji "tajnou šachovou kuchyni" a ukazuji vám svoje tři vybrané vzorové partie na určitý typ pozice ve francouzské obraně. Uvidíte sami, že dvě partie skoro vůbec známé nejsou (z toho jedna je mylně ohodnocena a zanalyzována), proč jsem si je pro sebe vybral jako vzorové partie uvidíte ve videu + jak se učím ze vzorových partií a proč je to tak důležité. Mělo by vám to pomoci v hledání vlastních vzorových partií a jak se z nich učit.
A jako bonus, přidávám i video, které mělo největší ohlasy v minulé sérii: Základy Strategie Robert Cvek